SCENARIUSZ LEKCJI (1)
Planowany czas lekcji: 5 godzin lekcyjnych
Temat lekcji: Korzystanie z informacji
Cele ogólne:
1.
Poznanie źródeł informacji.
2. Metody wyszukiwania informacji.
2. Metody wyszukiwania informacji.
3.
Krytyczne podejście do wyszukanych informacji.
4. Wykorzystanie ze znalezionych informacji.
4. Wykorzystanie ze znalezionych informacji.
Cele szczegółowe:
Ad.1. a) poznanie najważniejszych źródeł informacji i ich świadomy wybór
b) intuicyjna ocena wiarygodności i przydatności źródła informacji
c) znajomość znaczenia informacji w społeczeństwie XXI wieku
Ad.2. a)dokładne formułowanie zapytań informacyjno-wyszukiwawczych
b) znajomość podstawowych technik wyszukiwania w źródłach tradycyjnych i elektronicznych
c) stosowanie haseł osobowych oraz przedmiotowych w wyszukiwarkach
d)
adekwatność wpisywanych zapytań do uzyskanych wyników
e) znajomość konsekwencji korzystania z niepełnych/nieaktualnych informacji
e) znajomość konsekwencji korzystania z niepełnych/nieaktualnych informacji
Ad.3. a) wpływ nadawcy informacji na odbiorcę i manipulacja informacją
b) znajomość podstawowych kryteria oceny źródeł informacji
c) intuicyjne odróżnianie prawdziwych informacji od fałszywych
d) umiejętność
kwestionowania wiarygodności informacji
e) umiejętność weryfikacji informacji przez porównywanie różnych źródeł
f) znajomość różnic między przekazem, opinią, oceną, krytyką
e) umiejętność weryfikacji informacji przez porównywanie różnych źródeł
f) znajomość różnic między przekazem, opinią, oceną, krytyką
Ad.4. a) umiejętność wprowadzania, zachowywania i odzyskiwania wyników swojej pracy
b) umiejętność selekcji potrzebnych informacji
Środki dydaktyczne: prezentacja PowerPoint
Metoda prowadzenia zajęć: Praca w grupach, wykład, burza mózgów
Przebieg lekcji:
FAZA PIERWSZA (Wstęp) :
Wprowadzenie
tematu i wyjaśnienie podstawowych pojęć z nim związanych. Przedstawienie celów
zajęć i umiejętności, które uczniowie będą po nich posiadać. Rozmowa z uczniami
na temat źródeł informacji w celu zorientowania się, jaką wiedzę uczniowie
posiadają.
FAZA DRUGA
(rozwinięcie):
Przedstawienie
w prezentacji multimedialnej zagadnień zawartych w celach szczegółowych.
Omówienie każdego podpunktu. Burza mózgów m.in. o wpływach informacji na
odbiorcę i sposobach, w jaki odbiorca jest nimi manipulowany.
Ćwiczenie
1 (ok. 15
min)
1. podział uczniów na grupy 3-4 osobowe
2. ćwiczenia we właściwym formułowaniu zapytań
celem odnalezienia wylosowanych przez daną grupę haseł
3. omówienie na forum zadania
FAZA TRZECIA (zakończenie, podsumowanie):
Podsumowanie
zaprezentowanych informacji. Na zakończenie test do rozwiązania sprawdzający,
co uczniowie zapamiętali z zajęć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz