piątek, 25 stycznia 2013

SCENARIUSZ LEKCJI (4)



SCENARIUSZ  LEKCJI (4)

Planowany czas lekcji: 5 godzin lekcyjnych
Cele ogólne:
-  wskazanie problemów etycznych wiążących się z komunikacją
-   poznanie podstawowych wartości w przekazach medialnych  
Cele operacyjne:
-          zapoznanie uczestników z pojęciem prawa do informacji, etyki dziennikarskiej                  
Metoda:  praca w grupach, burza mózgów.
Środki dydaktyczne: kartki, flamastry


Przebieg lekcji:

     FAZA  PIERWSZA:
Wstęp:
Prowadzący wyjaśnia temat lekcji. Przedstawia pojęcie prawa do informacji. Opowiada kolejno o ochronie jaką daje odbiorcy (konsumentowi) i obowiązkach które to prawo narzuca nadawcą informacji.
Ćwiczenie 1 (ok. 15 min)
1.      Podział uczestników na dwie grupy (nadawca , odbiorca).
2.      Każda grupa siada w wyznaczonym miejscu, spisuje w dwóch kolumnach prawa nadawcy i odbiorcy w zależności od grupy.
3.      Prowadzący omawia efekty działań, zwracając uwagę na kontekst medialny (reklama)

FAZA  DRUGA:
Prowadzący skupia się na tym jak często każdy z uczestników posiłkuje się informacjami , zdjęciami zawartymi w medium jakim jest Internet. Opowiada na przykładach nie związanych z mediami o wykorzystywaniu cudzej pracy i o szanowaniu jej.
FAZA TRZECIA:
Prowadzący tłumaczy pojęcie etyka dziennikarska, zwracając uwagę na to jak wielkim narzędziem jest słowo.
Ćwiczenie 2
1.    Podział uczestników na  małych grup.
2     Każda grupa otrzymuje kartkę z nagłówkiem dotyczącym głównych zasad etyki dziennikarskiej: zasada prawdy, zasada obiektywizmu, zasada oddzielenia informacji od komentarza, zasada uczciwości , zasada tolerancji i szacunku, zasada pierwszeństwa dobra odbiorcy, zasada wolności i odpowiedzialności.
3 Każda grupa wypisuje sytuacje w jakiej powinna zostać zachowana ta zasada na jednej stronie kartki na drugiej zaś co w ogóle oznacza stwierdzenie na górze ich kartki.
4.       Wspólna analiza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz