czwartek, 24 stycznia 2013

SCENARIUSZ LEKCJI (3)



SCENARIUSZ  LEKCJI (3)

Planowany czas lekcji: 5 godzin lekcyjnych
Temat lekcji: : Kreatywne korzystanie z mediów


Cele ogólne:
- Umiejętność tworzenia prezentacji multimedialnych na dowolny temat
- Umiejętność organizowania pracy w grupie przy wykorzystaniu narzędzi medialnych
- Umiejętność wykorzystania portali społecznościowych do publikacji oraz rozpowszechniania twórczości
  
Cele operacyjne:
- Zapoznanie grupy z podstawowymi funkcjami Internetu
- Modyfikowanie  i przetwarzanie wyszukanych w Internecie tekstów i obrazów
- Nauka tworzenia prezentacji multimedialnych, blogów itp.
- Koordynowanie kolejnych kroków pracy w grupach wykorzystując sieciowe technologie np.       portale społecznościowe
- Prezentacja zdobytych umiejętności w takcie zajęć w formie ‘prezentacji multimedialnej’


Metoda:  praca w grupach oraz praca indywidualna , burza mózgów.
Środki dydaktyczne: komputery z dostępem do internetu

Przebieg lekcji:
     FAZA  PIERWSZA:
Wstęp:
Prowadzący wyjaśnia czym jest :  ‘’Kreatywne korzystanie z mediów’’ oraz opowiada o zasobach i możliwościach korzystania z internetu.
1)      Ćwiczenie  sprawdzające poziom umiejętności uczestników korzystania z Internetu.
- samodzielne stworzenie konta na pocznie elektronicznej
- wyszukanie w internecie informacji dotyczących pogody na najbliższy weekend i przesłanie ich e-mailem do osoby prowadzącej
- znalezienie w internecie zdjęć o dowolnej tematyce do użytku komercyjnego i przesłanie wyszukanego zdjęcia do osoby prowadzącej
Prowadzący  reaguje na zgłaszane problemy w trakcie realizacji zadania następnie sprawdza otrzymane wiadomości.

FAZA  DRUGA:
Prowadzący pokazuje uczestnikom jak samodzielnie można stworzyć bloga. Jak modyfikować i edytować zawarte w nim treści. Prezentuje przykładowe blogi pokazuje jak łączyć ze sobą treści i tworzyć na ich bazie rozbudowane narracje cyfrowe.
2)      Ćwiczenie sprawdzające pracę w grupie i realizację powierzonych zadań.
- prowadzący oczekuje w tym ćwiczeniu aby uczestnicy dobrali się w 4 osobowe grupy i stworzyli blog na wybrany przez siebie temat
- umieścili na blogu zdjęcia i teksty adekwatne do wybranego tematu
- grupa wybiera lidera, który będzie odpowiedzialny za koordynację zadania oraz edycję i redagowanie zamieszczanych na blogu tekstów
Prowadzący podczas ćwiczenia sprawdza umiejętności pracy w grupie oraz wykorzystanie wcześniejszej wiedzy w tworzeniu blogów, edytowaniu i wstawianiu tekstów/obrazów. W razie problemów służy pomocą. Gotowe blogi omawia.

FAZA TRZECIA:
Prowadzący w ostatniej fazie zajęć prosi uczestników o wykonanie już ostatniego ćwiczenia.  W grupach utworzonych wcześniej mają za zadanie stworzenia prezentacji multimedialnej z wykorzystaniem zapisu nagrania video znalezionego w sieci z możliwością rozpowszechniania jego treści. Prezentacja może być na dowolny temat i nie powinna przekraczać 5 minut. Ważnym jest żeby każdemu uczestnikowi w grupie zostało wyznaczone zdanie przez wcześniej wybranego już lidera grupy.  
Informacje, które powinny się zawierać w prezentacji:
- temat prezentacji
- definicja wybranego zagadnienia
- nagranie video prezentujące wybrany temat
- podsumowanie z wyjaśnieniem powodów wyboru wybranego przez grupę tematu
- prezentacja na forum gotowych prac i komentarz prowadzącego

WNIOSKI KOŃCOWE: Dyskusja z uczestnikami na temat odbytych zajęć, tego co zapamiętali, co im się przyda w przyszłoości a co było zbędne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz