czwartek, 24 stycznia 2013

SCENARIUSZ LEKCJI (2)



SCENARIUSZ  LEKCJI (2)

Planowany czas lekcji: 5 godzin lekcyjnych
Temat lekcji:  Język mediów

Cele ogólne:
-          Poznanie poszczególnych gatunków medialnych oraz ich funkcji
-          Nauka tworzenia poprawnych, jasnych i logicznych komunikatów informacyjnych

Cele operacyjne:
-          zapoznanie uczestników z pojęciami dotyczącymi mediów oraz stanu języka w nich używanego
-          wskazanie form, mechanizmów i sposobów formułowania komunikatów      
          
Metoda:  praca w grupach, burza mózgów.
Środki dydaktyczne: kartki, flamastry

Przebieg lekcji:
     FAZA  PIERWSZA:
Wstęp:
Prowadzący wyjaśnia temat lekcji. Wyjaśnia specyfikę poszczególnych gatunków medialnych i innych zagadnień.
Ćwiczenie 1
1.      Podział uczestników na grupy.
2.      Każda grupa siada w wyznaczonym miejscu, na wcześniej przygotowanym papierze. Uczestnicy wypisują różne gatunki mediów oraz dzielą je na te używane codziennie i te, z których korzystamy rzadko.
3.      Następuje przedstawienie przez grupy przygotowanych podziałów.

FAZA  DRUGA:
Prowadzący omawia prace uczestników i namawia ich do „burzy mózgów” dotyczącej tego w jaki sposób(ich zdaniem) są nam teraz przekazywane informacje w mediach. Tłumaczy co to jest język mediów. Dyskutuje na temat wywierania na ludzi wpływu za pomocą języka. Uczestnicy proszeni są o wymienienie przykładów.

FAZA TRZECIA:
Prowadzący uczy formułować poprawne, jasne i logiczne komunikaty. Pokazuje przykłady na różnych forach i czatach. 
Ćwiczenie 2
1.    Podział uczestników na  pary.
2     Każda para przygotowuje po 5 komunikatów na wybrany temat.
4.       Po zakończeniu pisania przez każdą z par cała grupa analizuje komunikaty pod względem poprawności i logiki .

Na koniec prowadzący podsumowuje zajęcia, sprawdza zdobytą wiedzę podczas odbytych zajęć – w  formie dyskusji z uczestnikami.

                  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz