SCENARIUSZ
LEKCJI
Czasz
realizacji: 60min
Temat
lekcji: Bezpieczeństwo w mediach
Cel
ogólny zajęć:
- przygotowanie ucznia do świadomego korzystania z mediów
- zapoznanie go z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z mediów
- zapoznanie go z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z mediów
- uświadomienie konsekwencji wynikających z braku ostrożności
podczas korzystania z mediów
Metody
i techniki pracy:
-
mówiące kartki
-
praca w grupach
-
dyskusja
-
burza mózgów
-
arkusz SWOT
-
mini wykład z elementami pogadanki
Środki
dydaktyczne:
-
kartki
-
mazaki
-
arkusze SWOT
-
komputer
Przebieg
lekcji:
1. Nauczyciel rozdaje każdemu z
uczniów kartkę,prosi ich aby zapisał na niej co rozumie pod
pojęciem "nowe media", następnie odczytuje co ciekawsze
odpowiedzi. Po czym zapoznaje ich z definicją GUS-u. (5-7 min)
2. Prowadzący rozpoczyna burzę
mózgów, pyta uczniów do czego w życiu codziennym używają
internetu. Prosi o rzucanie hasłowych odpowiedzi, zapisuje je na
tablicy w formie słoneczka. Zbiorowa dyskusja o rezultacie. (8 min)
3. Dyskusja o tym jak często
korzystają z internetu oraz w jakich sytuacjach zdarza się to
najczęściej. Prowadzący pyta czy według nich łatwo byłoby
zrezygnować w dzisiejszych czasach z mediów, czy to w ogóle
możliwe? ( 5 min)
3. Prowadzący dzieli klasę na
grupy, każda z nich otrzymuje arkusz SWOT. Po wypełnieniu go
przedstawiciel grupy prezentuje efekty na forum klasy. Nauczyciel
podsumowuje zadanie porównując wyniki pracy wszystkich grup. (10
min)
4.
Nauczyciel zapoznaje uczniów z zagrożeniami wynikającymi ze złego
korzystania z internetu. Przedstawia możliwe konsekwencje, nie tylko
wirtualne ale też te które mogą odczuć w prawdziwym życiu, m.
in. uzależnienie. Mówi o wadze prywatności i anonimowości, zwraca
uwagę na hasła tworzone przez użytkowników. Wprowadza uczniów w
temat bezpiecznej transmisji zaszyfrowanego strumienia danych (SSL
Secure Socket Layer).
(10 min)
5.
Powszechność portali społecznościowych, zagrożenia z tego
wynikające. Nauczyciel włącza fragment filmu "Sala
samobójców". (3-5min)
5.
Ponownie w grupach uczniowie tworzą zasady, swoisty dekalog
bezpiecznego korzystania z sieci. Nauczyciel prosi aby zawarli w nich
najważniejsze według nich zasady, które zwiększą bezpieczeństwo
i komfort podczas używania internetu. Po skończonej pracy
reprezentant każdej z grup przedstawia dekalog na forum. (15min)
Załączniki:
- Definicja wg GUS : Ogólne określenie wielu różnych form komunikacji elektronicznej, które są możliwe dzięki użyciu technologii komputerowej, wykorzystujących m.in. publikacje elektroniczne na CD-ROM, DVD, telewizję cyfrową i przede wszystkim Internet. Oznacza to korzystanie - na potrzeby komunikowania się - z komputerów stacjonarnych i przenośnych, jak i innych bezprzewodowych urządzeń przenośnych. Do nowych mediów zalicza się m.in. strony internetowe, pocztę elektroniczną, społeczności internetowe, reklamę internetową, kioski elektroniczne, aparaty i kamery cyfrowe, integrację cyfrowych danych z telefonu, środowiska wirtualnej rzeczywistości (w tym gry wideo). Termin jest odniesieniem do "starych" form medialnych, takich jak drukowanie gazet i czasopism, będących statyczną reprezentacją tekstu i grafiki.
źródło www.stat.gov.p
- Arkusz SWOT
|
||||||
- Fragment fimu "Sala samobójców"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz