piątek, 25 stycznia 2013

SCENARIUSZ LEKCJI (6)



SCENARIUSZ  LEKCJI (6)

Planowany czas lekcji: 5 godzin lekcyjnych
Temat lekcji: : Prawo w komunikacji i mediach

Cele ogólne:
-          Poznanie rodzajów prawa stosowanych w mediach
-          Rozwijanie wiedzy dotyczącej praw człowieka i obywatela w mediach

Cele operacyjne:
-          zapoznanie uczestników z pojęciem prawa do prywatności, wolności słowa , ochrony dobrego imienia
-          wskazanie form, mechanizmów i sposobów funkcjonowania prawa i jego egzekwowania                  
Metoda:  praca w grupach, burza mózgów.
Środki dydaktyczne: kartki, flamastry

Przebieg lekcji:
     FAZA  PIERWSZA:
Wstęp:
Prowadzący wyjaśnia temat lekcji. Przedstawia pojęcie netykieta jako zbiór zasad przyzwoitego zachowania się w internecie.
Ćwiczenie 1 (ok. 15 min)
1.      Podział uczestników na trzy grupy.
2.      Każda grupa siada w wyznaczonym miejscu, na wcześniej przygotowanym papierze na którym znajdują się dwie kolumny wypisują w punktach zachowania które ich zdaniem są zgodne z netykietą i które od niej odbiegają.
3.      Nauczyciel omawia kolumnę w której uczestnicy wypisali zasady netykiety oraz tą w której wypisali odstępstwa od niej.  

FAZA  DRUGA:
Prowadzący skupia się na kolumnie negatywnej namawia uczestników do „burzy mózgów” dotyczącej ich znajomości praw w mediach i ich egzekwowania. Tłumaczy pojęcie prawa do prywatności i ochrony dobrego imienia, posługując się przykładami wypisanymi w ćwiczeniu 1, konfrontuje to z zapisem art.47 Konstytucji .  Uczestnicy proszeni są o wymienienie przykładów naruszeń tego prawa. Prowadzący tłumaczy możliwości dochodzenia swoich praw na drodze sądowej.

FAZA TRZECIA:
Prowadzący tłumaczy pojęcie umowa według  słownika, wskazuje jak ważne jest czytanie i rozumienie warunków na jakich podpisuje się umowy. Prosi uczestników o wyjaśnienie pojęcia własnymi słowami, uczestnicy starają się wymienić jak najwięcej sytuacji w których podpisuje się umowę z naciskiem na sytuacje związane z mediami  
Ćwiczenie 2 (ok. 20 min)
1.    Podział uczestników na  pary.
2     Każda para przygotowuje umowę w której celem jest udostępnienie zdjęcia do reklamy na jak najkorzystniejszych warunkach. Prowadzący daje pełną dowolność co do treści umowy i jej kształtu. Jeden z partnerów jest udostępniającym a drugi osobą proszącą o udostępnienie zdjęcia.
4.        Po negocjacjach cała grupa analizuje umowy i wyraża opinie dotyczącą tego czy dana umowa jest korzystna dla obu stron czy nie .



                   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz